Jakie kosmetyki dla noworodka?

Noworodek nie potrzebuje zbyt dużej ilości kosmetyków. Jego skóra jest tak cienka i delikatna, że ich nadmiar mógłby mu zaszkodzić. Nie wszystkie kosmetyki z napisem „baby” są wskazane dla nowo narodzonych dzieci. W jaki sposób skompletować kosmetyczkę dla noworodka tak, aby znalazły się w niej jedynie niezbędne produkty i czym kierować się podczas ich wyboru?

Niewielka ilość gruczołów łojowych na skórze nowo narodzonego dziecka sprawia, że jest ona bezbronna w stosunku do substancji drażniących. Dziecko nie posiada na swej skórze tej warstwy do około 6 miesiąca życia. Z uwagi na to wybór kosmetyków pielęgnacyjnych dla noworodka jest tak ważny. Sam wizerunek małego dziecka na opakowaniu produktu nie oznacza, że można go stosować w przypadku noworodka. Ważny jest jego skład oraz informacje, od jakiego wieku może być stosowany.

Kosmetyczny niezbędnik

Kosmetyki dla noworodków zachęcają ładnymi opakowaniami. Sklepowe półki aż uginają się pod ich ciężarem. Aby pielęgnacja i higiena dziecka były skuteczna, nie należy zapomnieć o podstawowych rodzajach produktów. Nie jest ich zbyt dużo, dlatego powinny być w zasięgu ręki lub tuż obok wanienki podczas kąpieli.

Szampon do kąpieli lub mydło. To jeden z podstawowych i najważniejszych kosmetyków. Można kupić specjalne kosmetyki, które zawierają substancje myjące oraz nawilżające. W szczególnych przypadkach stosuje się kosmetyki zawierające emolienty, czyli substancje silnie nawilżające, przeznaczone dla skóry problemowej. Jeśli stosujemy do mycia noworodka tego rodzaju płyn lub mydło nie ma potrzeby używania kosmetyków natłuszczających po kąpieli.

Chusteczki pielęgnacyjne. Są one niezbędne do wykonywania bieżącej toalety. Nie mogą natomiast być zamiennikiem wieczornej kąpieli. Większość dostępnych w drogeriach chusteczek może być wykorzystywana w pielęgnacji noworodka. Należy zwrócić uwagę jedynie na to, aby produkt ten miał jak najmniej substancji zapachowych.

Oliwka lub mleczko nawilżające. To proste kosmetyki najbardziej przydatne w pierwszym miesiącu po urodzeniu się dziecka. To właśnie wtedy jego skóra jest najbardziej przesuszona i najdelikatniejsza. Kosmetyki takie nawilżają naskórek i zabezpieczają go przed utratą wilgoci. Wraz ze wzrostem dziecka należy stopniowo zmniejszać ilość kosmetyków natłuszczających, ponieważ ich zbyt duża ilość może wywołać łojotok. Oliwka bardzo często jest również wykorzystywana do usuwania ciemieniuchy.

Krem przeciwko i na odparzenia. Warto zaopatrzyć się w tego typu kosmetyk, choć nie zawsze wymagane jest jego ciągłe stosowanie. Jeśli dziecko ma tendencje do odparzeń, wówczas używamy kremu przeciw odparzeniom po każdej zmianie pieluszki. Taki kosmetyk może mieć formę wysuszającą lub natłuszczającą. Należy go dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka. Jeśli z kolei odparzenia zdarzają się sporadycznie, wystarczy częsta zmiana pieluchy, wietrzenie chorych miejsc oraz kosmetyk łagodzący odparzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyk dla noworodka?

Kosmetyki dla noworodków powinny mieć jak najmniejszą liczbę składników. Najważniejsze są te w pierwszej kolejności wymienione na odwrocie opakowania. Jest ich bowiem w produkcie najwięcej. W składzie nie powinny znaleźć się substancje pieniące, barwniki ani detergenty. Kryją się one pod nazwą SLS SLES. Właśnie one pozbawiają skórę naturalnej bariery ochronnej.

Wybierając kosmetyk dla noworodka, zwróćmy uwaga na jego zapach. Powinien być jak najbardziej neutralny. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dzieci z prawdopodobieństwem wystąpienia alergii. Dla tej grupy dzieci stworzono specjalne kosmetyki hipoalergiczne. Są one droższe od zwykłych produktów, jednak w ich składzie nie znajdziemy szkodliwych substancji. Jeśli kupujemy jakiś kosmetyk po raz pierwszy, zdecydujmy się na małe opakowanie. Dobór odpowiedniego kosmetyku to bardzo indywidualna kwestia i dokonuje się go zazwyczaj metoda prób i błędów.

Autor artykułu: Karolina
Zobacz więcej artykułów na sosrodzice.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>