Czym kierować się podczas wyboru konta osobistego?

Konto osobiste to imienny rachunek bankowy, który zakładany jest przez osobę fizyczną. Bardzo często nazywane jest w skrócie ROR, czyli rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Takie konto można założyć indywidualnie albo wspólnie, np. z małżonkiem. Dzięki temu można zabezpieczyć swoje oszczędności w banku, a nie trzymać je w przysłowiowej skarpetce pod poduszką w domu.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Takie konto służy do tego, aby ulokować na nim swoje pieniądze, które wpływają, np. z wynagrodzenia, emerytury czy są dochody pochodzące z innych źródeł. Poza tym można regulować swoje zobowiązania, czyli robić opłaty za prąd, wodę, gaz, a także można zapłacić ratę kredytu albo robić prywatne przelewy.

konto w banku

Zanim wybierze się właściwe konto osobiste, najpierw trzeba określić, jakie są własne potrzeby, ponieważ bez ich określenia, nie możliwe jest dobranie odpowiedniego konta. Może się okazać, że niektóre możliwości, jakie spełnia konto, nie są nam w ogóle potrzebne lub będziemy z nich rzadko korzystać. Oczywiście ważne jest również wybranie odpowiedniego banku.

Konto osobiste dla każdego

Obecnie banki oferują konta osobiste, które są dedykowane osobom w różnym wieku i o różnych cechach. Dlatego wyróżnia się konto:

  • dla studentów – najczęściej mają niskie koszty obsługi, dawane są chętnie karty płatnicze, a także niektóre z nich wymagają comiesięcznych wpłat, ale przeważnie są to niskie sumy;
  • dla młodzieży – są to konta od 13-go roku życia i aby go założyć konieczna jest obecność osoby dorosłej;
  • dla rodzica lub opiekuna – tu przeważnie nie ma możliwości skorzystania z debetu;
  • VIP – czyli jest to konto dla osób, które zarabiają powyżej przeciętnej. Jednak tutaj przeważnie wymagane są comiesięczne wpłaty znacznych kwot albo utrzymywanie salda na wysokim poziomie. W zamian za to banki oferują wiele przywilejów dla takich osób, np. prestiżowe karty płatnicze, bezpłatne ubezpieczenie.

Co wziąć pod uwagę podczas wybierania konta?

Kiedy wybiera się najlepsze dla siebie konto osobiste, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, a więc na możliwości, które będzie nam dawało.

Dla wielu osób bardzo ważne są koszty obsługi takiego konta, co jest szczególnie bardzo ważne dla osób, które wykonują wiele różnych transakcji. Powinna być również duża dostępność bankomatów i wpłatomatów, ale też warto sprawdzić ofertę kart płatniczych, jaką ma dane konto.

W dzisiejszych czasach ważna jest możliwość obsługiwania takiego konta przez Internet, SMS czy telefon i inne opcje. Konto musi być także bezpieczne i dostępne przez 24 godziny.

Teraz też liczy się możliwość płacenia bezpośrednio w sklepie internetowym albo dostawanie jakichś rabatów przy zakupach. Dobre konto powinno też mieć wysokie oprocentowanie lokaty oraz dostępność debetu i jego niskie oprocentowanie. Patrząc na te potrzeby, każdy będzie mógł wybrać dla siebie najlepsze konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>