Jak ozdobić schody i parapety – pomysły na ciekawe rozwiązania

Prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zagospodarowanie schodów jest właśnie ustawianie na nich donic z roślinami. Jednakże, pomimo iż jest to dobrze znany i często wykorzystywany sposób aranżacji tej przestrzeni, nie oznacza to wcale, że należy z niego rezygnować. Po pierwsze, donice rzeczywiście bardzo dobrze sprawdzają się jako ozdoba schodów. Po drugie, można znaleźć tak wiele oryginalnych, niepowtarzalnych donic, że można przy ich pomocy urządzić schody bardzo niepospolicie.

Jak dobrać donice?

Niewątpliwie, donice powinny być dopasowane kolorystycznie, jak i pod względem wzornictwa do schodów, jak również do całego domu. Nie oznacza to, że kolory i wzory mają identyczne, nie jest to raczej dobry pomysł. Jednakże, powinny być podobne, a nie kontrastowe. Same w sobie donice również dobrze jeśli są kolorowe, posiadają oryginalne wzory. Warto wybrać odważny kolor, o ile nie gryzie się z kolorem schodów, ścian, czy roślin ogrodowych. W końcu donica ma być ozdobą.

Ważne jest również to, aby donice były wytrzymałe. Rzecz w tym, że nie można dopuścić do sytuacji, w której roślina zostanie przewrócona przez wiatr, czy też donica zniszczy się pod wpływem działania gradu czy deszczu.

doniczki-na-schodach

Jakie rośliny umieszczać w donicach?

Na schodach z pewnością najlepiej sprawdzają się rośliny, które są w stanie przetrwać w trudnych warunkach. Rzecz w tym, że podobnie jak donice, są one wystawione na działanie różnych zmian pogodowych. Nawet, jeżeli schody znajdują się pod zadaszeniem, wiatr, czy zacinający deszcz może zniszczyć kwiaty. Co więcej, jeśli ogród nie jest zbyt duży, schody często zlokalizowane są bardzo blisko ulicy. W takiej sytuacji rośliny niszczą również zanieczyszczenia. Trzeba więc wybierać gatunki, dla których nie jest to poważne zagrożenie.

Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie w donicach na przykład klonu palmowego, czy też rojników lub werbeny. Gatunki te prezentują się bardzo okazale i zdają się pasować do wystroju tego typu przestrzeni. Ponadto, nadają się doskonale na schody z racji tego, iż są to gatunki bardzo wytrzymałych roślin, którym nie straszne są trudne warunki atmosferyczne, ani zanieczyszczenia pochodzące z rur wydechowych samochodów. Ponadto, na uwagę zasługują też rośliny zielone przez cały rok, czyli po prostu rośliny iglaste, takie jak kosodrzewina.

schody-kamienne-w-ogrodzie

Nie tylko roślinność

Niewątpliwie, schody można urozmaicić na wiele sposobów, nie tylko przy pomocy roślin. Dobrym pomysłem wydaje się na przykład zamontowanie poręczy. Bez dwóch zdań, jest to świetny pomysł choćby z tego względu, że poręcz jest po prostu praktyczna. Przydaje się ona bardzo podczas wchodzenia czy schodzenia ze schodów, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają starsi ludzie. Niemniej jednak, sama w sobie poręcz jest również ozdobą. Szczególnie, jeśli posiada jakiś ciekawy kształt i kolor. Co więcej, na poręczy można również umieścić jakieś rośliny. Jest to świetna podpora dla roślin pnących, poza tym, można na poręczy zawiesić również skrzynie z kwiatami.

Ponadto, wiele osób umieszcza również na schodach światła. Lampiony, czy innego typu lampy stojące to dobry pomysł, jeśli schody są szerokie. W przeciwnym razie, lepiej jest zamontować zajmujące niewiele miejsca podłużne lampy ledowe w różnych kolorach.

Co robić z parapetami?

Parapety mogą stać się bardzo interesujące, jeśli dobrze się je zagospodaruje. Warto myśleć o parapetach jako o całości, którą tworzą one z oknami.

Rośliny na parapecie

Bez wątpienia, roślinność zawsze jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ozdobę jakiejkolwiek przestrzeni. W przypadku parapetów dobrze sprawdzają się skrzynie z roślinami. Jednakże, jest to dobre rozwiązanie tylko wtedy, gdy parapet jest dostatecznie szeroki. W przeciwnym wypadku można pomyśleć o niewielkiej doniczce, jednak musiałaby być ona zrobiona z bardzo ciężkiego materiału, który zapewni, że doniczka nie spadnie z parapetu przy pierwszym mocniejszym powiewie wiatru.

donica-na-parapecie

Niewątpliwie, kiedy parapet nie jest szeroki warto wykorzystać skrzynie wiszącą zamiast stojących. Ponadto, jeśli skrzynie wiszą, a nie stoją na parapecie, łatwiej się je podlewa, gdyż nie ma problemu z otwieraniem okna. Jeśli chodzi o skrzynie stojące, jeśli stoją na parterze, można podlewać je z zewnątrz, w przeciwnym wypadku, warto wybrać skrzynie nawadniające, do których wystarczy wlewać wodę raz na kilka dni lub tygodni. Codzienne ich podlewanie może bowiem być zbyt trudne.

Wydaje się, że także rośliny pnące są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o parapety. Można przypiąć je do okna, aby ozdabiały całą przestrzeń.Należy jednak uważać, aby nie zasłoniły one całej szyby, gdyż wtedy do domu przestanie wpadać światło. Konieczne jest więc regularne przycinanie roślin pnących.

donice-w-roznych-kolorach

Malowanie parapetu i okiennic

Wydaje się, że nie jest konieczne decydowanie się na roślinność na parapetach. Można po prostu w jakiś ciekawy sposób je pomalować. Warto jednak pamiętać, że w planie malowania trzeba również uwzględnić okiennice, które niejako tworzą całość z parapetem.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: (ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>