Lawenda – roślina lecznicza i piękna ozdoba ogrodu

Lawenda jest symbolem Prowansji, ale to Chorwacka wyspa Hvar zwana jest „lawendową wyspą”. Swoją sławę zdobyła dzięki jej masowej uprawie, która stała się głównym źródłem dochodu mieszkańców. Chorwacka odmiana lawendy zalicza się do najszlachetniejszych w Europie, góruje jakością nawet nad lawendą prowansalską.

Lawenda, wywodzi się od łacińskiego „lavandula” oznacza „myć się” i do tego celu stosowano ją już w starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą z 65 roku n.e., kiedy to woda w łaźniach była perfumowana lawendą. Ponadto gałązki lawendy wykorzystywano jako kadzidła i lekarstwo na choroby zakaźne np. dżumę. W XVI wieku używano jej do leczenia paraliżów, chorób nerwowych oraz przeziębień, a w czasie I wojny światowej olejem z lawendy opatrywano rany żołnierzom.

kwiaty-lawendy

Ważne:

Lawenda lekarska, czyli wąskolistna, kwitnie między czerwcem a wrześniem. Można ją poznać po silnym, przyjemnym zapachu. Jest półkrzewem, którego wysokość sięga od 15 do 60 cm. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, lecz uprawiana jest także w Polsce. Jej surowcami zielarskimi są zarówno kwiaty jak i pozyskiwany olejek. rozmaryn Rozmaryn lekarski to niezwykłe zioło – poznajmy jego właściwości i zastosowanie.

Właściwości lawendy

Uspakajające i wyciszające właściwości lawendy nie są nikomu obce. Dlatego też, brytyjscy naukowcy z University of Central Lancashire zdecydowali się podać grupie ochotników przed seansem filmowym tabletki zawierające lawendę. Włączono horror. Wynik badania wskazał na fakt, iż kobiety miały zwiększoną zmienność rytmu serca (HRV), czyli były bardziej zrelaksowane, natomiast w przypadku mężczyzn wyniki pokazywały zdecydowane przeciwieństwo.

Lawenda zredukowała lęk towarzyszący oglądaniu horrorów, ale tylko u kobiet. Przyczyn takiej sytuacji niestety do końca nie wyjaśniono. Innym naukowym doniesieniem potwierdzającym wyciszające właściwości lawendy jest badanie naukowców z King’s College London, którzy udowodnili, że lawenda złagodziła strach u setki pacjentów wyczekujących zabiegów dentystycznych.

Dodatkowo lawenda lekarska ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, działa antyreumatycznie i znieczulająco. Przyczynia się do zatrzymania rozwoju flory bakteryjnej. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, a także nasila ruchy perystaltyczne jelit, wycisza pracę serca, jednocześnie podnosząc odporność organizmu. Ma pozytywny wpływ na pracę wątroby.

Stosowanie  lawendy do okładów czy kąpieli wpływa nieco drażniąco na skórę, rozszerza naczynka włosowate i działa przeciwbólowo. Przyspiesza również regenerację naskórka i działa przeciwtrądzikowo. Kilka gałązek postawionych w wazonie koło łóżka pozwala cieszyć się spokojnym snem. W aromaterapii uważany jest za najbardziej wartościowy olejek eteryczny. Podawany doustnie działa kojąco na układ pokarmowy. Z organizmu wydalany jest częściowo z moczem i częściowo wydychany z powietrzem.

Wpis zaczerpnięty z : http://bonavita.pl/lawenda-roslina-o-leczniczych-wlasciwosciach-i-wszechstronnym-zastosowaniu

1 comment

  1. mam ją w swoim ogrodzie. Prawda jest przepiękna i ślicznie pachnie. Zawsze traktowałam ją jednak jak ozdobę, bez tych właściwości, czas to zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>