Śladami historii i cudów Jasnej Góry

„Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu Matki. Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia. Ileż razy biło jękiem polskich cierpień dziejowych! Ale również okrzykami radości i zwycięstwa”

                                                                                                                                      Paweł II – Jasna Góra

Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku i niezwykle ważnym okresem dla każdego katolika. W maju odbywają się I Komunie Święte oraz Nabożeństwa Majowe, poświęcone Najświętszej Marii Pannie. To czas, w którym przez modlitwę, cichą rozmowę, śpiew powierzyć Matce Boskiej całe swoje życie – wszystkie radości, troski i kłopoty. „Jasna Góra – Dom Królowej” to niewielka książeczka, która w tym szczególnym okresie, ale i w całym roku, wniesie do naszych serc wiarę, radość, modlitwę, ale i wiedzę.

 „Jasna Góra – Dom Królowej” – kilka słów Ewy Hanter

„Jasna Góra – Dom Królowej” to jedna z ważnych pozycji dla każdego katolika. Wydawnictwo Paulinianum prezentuje książkę Ewy Hanter, która stanowi zbiór opowiadań. 31 tekstów znakomicie pasuje, aby wykorzystać je w prowadzeniu Nabożeństw Majowych, ale również we własnym domu, w samotności zgłębić tajemnicę Sanktuarium i Cudownego Obrazu.

Czytanki skupiają się wokół Najświętszej Marii Panny, jej czcicieli, wydarzeń historycznych i licznych cudów. Autorska w swych tekstach czerpie historyczną wiedzę, ukazuje przykłady opieki Matki Boskiej zarówno dla królów, ubogich, świętych i grzeszników. Książka jest wciągającą i ciekawą lekturą. Rozszerza wiedzę związaną z jednym z największych miejsc kultu Matki Bożej a także przyczynia się do poszerzania wiary i głębszego przeżywania Nabożeństw Majowych.

Pochodzenie wizerunku Maryi na Jasnej Górze i liczne cuda

Początki Państwa Polskiego silnie związane są z szerzeniem kultu Matki Bożej. Świadczy o tym utwór napisany w języku polskim „Bogurodzica” czy też pierwsza świątynia wzniesiona na terenie Gniezna. „Jasna Góra – Dom Królowej” przedstawia nam niewyjaśnioną zagadkę pochodzenia Cudownego Obrazu i ukazuje niezwykłą historię jego dziejów. Autorka odnosi się do najstarszych źródeł dzięki czemu dowiadujemy się w jaki sposób Obraz dotarł na tereny Polski.

Istotnym zagadnieniem książki jest fakt, iż po sprowadzeniu Obrazu do Polski społeczeństwo jest świadkiem licznych cudów, które dokonuje Matka Najświętsza. Święty Obraz czczą nie tylko Polacy, lecz również Litwini, Słowacy i Czesi. Niestety nie każdy odnosi się do niego z należytym szacunkiem, oddaniem i miłością, dlatego w 1430 roku dochodzi do jego znieważenia. Bandyci opanowani szatańską wściekłością zabijają 12 mnichów, a następnie dwukrotnie uderzają w oblicze Maryi. Bóg sprzeciwia się jednak świętokradztwu i bandyci ponoszą śmierć. Mnisi przerażeni zbezczeszczeniem Obrazu upadają na twarz i przepraszają Bogurodzicę.   W tym momencie wytrysnęło źródło, które Paulini uważają za dar Boży. Z polecenia króla Władysława Jagiełły obraz odrestaurowano w Krakowie, jednakże po dziś dzień na twarzy Maryi znajdują się dwa duże cięcia i dwadzieścia osiem mniejszych. Obraz przeniesiono procesjonalnie na Jasną Górę.

Pod opieką Najświętszego Obrazu

W burzliwych dziejach narodu Polskiego Obraz Matki Bożej dawał siłę zarówno ludziom ubogim, jak i królom. Istnieje bardzo dużo dowodów na dokonywane cuda i łaski. Matkę czcił Stefan Batory, który w 1591 roku złożył w darze kosztowny różaniec i miecz z turkusową rękojeścią, czy też Zygmunt III Waza, często przybywający na Jasną Górę i składający hołd Maryi.

Również królowa Jadwiga ofiarowała ręcznie haftowany ornat, jaki do dnia dzisiejszego możemy zobaczyć w skarbcu na Jasnej Górze. Nie ulega wątpliwości również, że zwycięstwo pod Chocimiem również zostało wyproszone, zaś rycerze uznali Matkę za swą opiekunkę.

Nie można zapomnieć o Ojcu Świętym, Janie Pawle II, który szczególną czcią i miłością darzył Obraz Jasnogórskiej Matki i wiele razy przybywał na pielgrzymkę.

Cuda i łaski

Od samego początku istnienia Sanktuarium dokonywały się cuda, wypraszano łaski, które niewątpliwie płynęły od Boga, za pośrednictwem Obrazu Bogarodzicy. Bez wątpienia największym cudem była obrona Jasnej Góry. Z kolei w czasie zaborów zgnębiony naród Polski jednoczył się u tronu Królowej i błagał o łaski. Nie należy zapominać o 1 września 1939 roku, kiedy w rannych godzinach nad Jasną Górą przeleciały niemieckie, wrogie samoloty. Zrzucono bomby, które jednak nie zdołały w żaden sposób zniszczyć Sanktuarium. Pomimo represji nie zaprzestano pielgrzymek na Jasną Górę.

Papież Polak na Jasnej Górze

16 października 1978 roku na Stolicę Piotrową został wybrany Polak, Karol Wojtyła –  Jan Paweł II.  Wzniósł on w herbie hasło „Totus Tuus” wyrażające całkowite ofiarowanie się Bogarodzicy. W 1979 roku na Jasnej Górze dokonał on aktu zawierzenia Kościoła, składając u stóp Obrazu złotą różę i świecę.

Te i wiele innych opowieści zawartych jest w książce „Jasna Góra – Dom Królowej”. Przeczytamy o bogatej a zarazem burzliwej historii, oddaniu Polaków Matce Bożej, a także licznych cudach i łaskach. Jesteśmy zobowiązani poznać historię Cudownego Obrazu i jeszcze lepiej uczestniczyć w codziennych modlitwach. Otwierając się na miłosierdzie Matki, zyskamy siłę, bezpieczeństwo i łaskę. Wystarczy, że odpłacimy Jej ogromną miłością.

Z całego serca polecam tę niewielką książeczkę – zainteresowała mnie nie tylko niezwykłymi opowieściami ale także zmusiła do refleksji.

Tytuł: Jasna Góra – Dom Królowej

Autor: Ewa Hanter

Wydawnictwo: Paulinianum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>