Znaczenie cholesterolu dla organizmu

Cholesterol kojarzy się negatywnie, głównie dlatego, że najczęściej mówi się o nim w kontekście miażdżycy i zawału serca. Warto jednak wiedzieć, że ten związek chemiczny jest niezbędny do życia. Gdyby nie cholesterol, w naszym organizmie nie mogłoby zachodzić wiele istotnych procesów.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to po prostu tłuszczowy związek chemiczny, który dzieli się na kilka typów. Cholesterol endogenny to taki, który organizm sam wytwarza. Ten związek stanowi większość cholesterolu w naszym ciele – jest produkowany m.in. przez wątrobę i jelita. Cholesterol endogenny jest niezbędny do wytwarzania wielu hormonów, m.in. estrogenów, progesteronu, kortyzolu. Dodatkowo ten związek chemiczny wpływa także na układ nerwowy. Co ciekawe, gdy cholesterol dostaje się do skóry, rozpoczyna przemianę w witaminę D2. Drugi typ, Cholesterol egzogenny trafia do organizmu ze spożywanym pokarmem. Znajduje się głównie w tłuszczach zwierzęcych. Dietetycy zalecają ostrożność przy spożywaniu pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dlaczego cholesterol bywa niebezpieczny?

Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta choroby sercowe, może zlecić wykonanie badań krwi, w tym między innymi profilu lipidowego. W trakcie badania sprawdza się tzw. „cholesterol całkowity”, w skład którego wchodzi cholesterol HDL oraz LDL. Cholesterol HDL nazywa się czasem „dobrym cholesterolem”, ponieważ są to tłuszczowe związki chemiczne o dużej gęstości, które trafiają bezpośrednio do wątroby. Wątroba przerabia taki tłuszcz, dzięki czemu nie jest on niebezpieczny dla zdrowia. Zagrożenie stanowi natomiast cholesterol LDL, nazywany „złym cholesterolem”. To tłuszcz o małej gęstości, który trafia do różnych tkanek w organizmie i osadza się na ściankach naczyń krwionośnych. Przy nieprawidłowej diecie ilość cholesterolu LDL wzrasta, co może zakończyć się miażdżycą.

Dlaczego miażdżyca jest niebezpieczna dla zdrowia? W tętnicach zmniejsza się przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Przy dużym niedokrwieniu może dojść do migotania przedsionków serca.

Jak badać cholesterol?

Poza profilem lipidowym wykonywanym w szpitalach i prywatnych ośrodkach zdrowia, można także przeprowadzić badanie cholesterolu przy użyciu Aparatu Diagnostycznego ACCUTREND PLUS. To profesjonalne urządzenie do przeprowadzenia badań zarówno specjalistycznych (w gabinetach lekarskich), jak i w warunkach domowych. ACCUTREND PLUSbada poziom trójglicerydów, cholesterolu, mleczanu oraz cukrzycy. Do przeprowadzenia badania urządzenie używa czterech różnych pasków testowych: Accutrend Glucose, Accutrend Cholesterol, Accutrend Triglycerdises, BM-Lactate.

Jak przeprowadzić badanie? Do urządzenia trzeba wprowadzić jeden z pasków testowych (przykładowo, przy badaniu cholesterolu trzeba włożyć pasek Accutrend Cholesterol). Następnie należy nakłuć palec i wyprowadzić z niego dużą kroplę krwi. Kroplę trzeba umieścić na pasku testowym, by aparat mógł odczytać wynik. Bardzo ważne jest to, by kroplę umieścić na pasku natychmiast po jej pobraniu, w przeciwnym razie wynik badania może być zafałszowany. Aby Aparat Diagnostyczny ACCUTREND PLUS przeprowadził badanie, po naniesieniu krwi należy zatrzasnąć klapę komory pomiarów. Czas, w jakim badanie jest przeprowadzane zależy od elementu poddawanego badaniu. Do zbadania glukozy wystarcza 12 sekund, do cholesterolu – 180 sekund, do trójglicerydów – 174 sekundy. Mleczany badane są równo przez minutę. Otrzymany wynik wyświetlany jest w mg/dl (cholesterol, glukoza, trójglicerydy) i mmol/l (kwas mlekowy). Analizator Diagnostyczny ACCUTREND PLUS automatycznie zapisuje wynik. W pamięci urządzenia zmieści się do 100 wyników, każdy z datą.

Jeśli urządzenie jest stosowane regularnie przez jedną osobę, może ona używać jednego nakłuwacza (np. Accu-Check Multiclix). W przypadku, gdy badanie przeprowadzane jest w gabinetach lekarskich lub szpitalach, należy używać jednorazowych nakłuwaczy, by uniknąć ewentualnego zakażenia.

Aparat Diagnostyczny ACCUTREND PLUS pozwala na bieżąco kontrolować stan zdrowia pacjenta. Regularne przeprowadzanie badań jest szczególnie istotne u osób ze stwierdzonymi chorobami krążenia. Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa szansę na wystąpienie udaru mózgu i uszkodzenie oka (i w konsekwencji utratę wzroku). Co więcej, nadmiar cholesterolu we krwi prowadzi też do zaburzeń pracy nerek. Jeśli pacjent wykryje u siebie nagły wzrost komórek tłuszczowych we krwi, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu podjęcia leczenia.

Jakie są normy cholesterolu?

W przypadku cholesterolu HDL norma u kobiet wynosi od 40 do 80 mg/dl, u mężczyzn od 35 do 70 mg/dl. Dla cholesterolu LDL za normę uznaje się ilość poniżej 135 mg/dl. Za poważne zagrożenie dla zdrowia uznaje się wynik powyżej 155 mg/dl.

W badaniu cholesterolu całkowitego bierze się pod uwagę stężenie HDL, LDL oraz poziom trójglicerydów. Norma dla takiego badania nie powinna przekraczać wartości 200 mg/dl.

1 comment

  1. W oparciu o jakie dane badań ustalono jednolitą normę cholesterolu w organizmie człowieka? Przyjmuje się jeden miernik niezależnie od wieku,wagi i osobowej budowy człowieka. Wyrażam wątpliwość w poprawność jednej normy bez względu np. na rodzaj wykonywanej pracy związanej z wysiłkiem fizycznym/ górnik,hutnik,drwal,murarz, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>