Jakie rośliny sadzimy w marcu?

Marzec to początek nowego sezonu w ogrodzie. To dobry termin na sadzenie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych. PORADNIK: sadzenie drzew i krzewów w marcu. Jakie drzewa i krzewy można posadzić w ogrodzie i na działce w marcu.

sadzenie-drzew

W marcu w ogrodzie wciąż jeszcze można spodziewać się przygruntowych przymrozków. Mimo to marzec to doskonały czas na sadzenie wielu drzew i krzewów, zarówno ozdobnych jak i owocowych.

Marzec w ogrodzie: jakie drzewa i krzewy można sadzić w marcu

W marcu możemy sadzić ozdobne drzewa i krzewy liściaste zrzucające liście na zimę, m.in. róże, buki, graby, ligustry i wiele innych. Sadzimy także krzewy owocowe, np. maliny i jeżyny oraz drzewa owocowe takie jak morele i brzoskwinie. Rośliny z odsłoniętym systemem korzeniowym (z tzw. gołym korzeniem) powinny być posadzone jak najszybciej, aby bryła korzeniowa nie obeschła. Jeśli nie możemy posadzić roślin od razu, trzeba je zadołować w ziemi. Rośliny z uprawy w doniczkach (np. iglaki, krzewy ozdobne) możemy sadzić praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta.

Marzec w ogrodzie: przygotowanie podłoża i sadzenie roślin

Drzewa i krzewy sadzimy do uprzednio przygotowanych dołków o wymiarach przynajmniej 2–3-krotnie większych niż rozmiar doniczki. Dla roślin z gołym korzeniem dołek powinien być na tyle głęboki i szeroki, by można było w nim swobodnie rozłożyć korzenie. Na dnie dołka usypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub świeżego kompostu. Rośliny sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce. Miejsce okulizacji (jeśli takie występuje) powinno znaleźć się nad powierzchnią gleby. Umieszczamy roślinę w dołku pionowo i delikatnie obsypujemy jej korzenie ziemią. Po posadzeniu, ale jeszcze przed uzupełnieniem gleby w dołku, rośliny obficie podlewamy. Po wsiąknięciu wody dosypujemy ziemię, a następnie udeptujemy ją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>