Glinka – dobroczynny wpływ naturalnego składnika kosmetycznego

Ten niezwykły składnik jest w stanie nie tylko skutecznie oczyścić naszą skórę. Można go również z powodzeniem wykorzystać do przygotowania maseczki, peelingu czy szamponu. Naturalna glinka, bo oczywiście o niej mowa, to w branży kosmetycznej bardzo ceniony i popularny składnik. Głównie ze względu na swoje lecznicze właściwości.

Glinki to składniki pochodzenia naturalnego. Wydobywa się je spod powierzchni ziemi, a konkretnie – ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Dzięki temu sposobowi pozyskiwania, glinki są wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Nie każdy jednak wie, że omawiany tutaj minerał występuje w kilku rodzajach. Natomiast w kosmetyce najczęściej sięga się po glinkę Ghassoul, białą, zieloną, żółtą, czerwoną oraz różową. W przypadku tego składnika, różnice w kolorach wynikają przede wszystkim z mniejszej bądź większej zawartości składników mineralnych. Ponadto, poszczególne typy glinki sprawdzają się w odmiennych kuracjach kosmetycznych.

 

Różne rodzaje glinki kosmetycznej

Duży wybór różnego rodzaju glinek pozwala na indywidualne dostosowanie preparatów kosmetycznych do każdego typu cery bądź kondycji skóry konkretnej osoby. Zanim jednak zdecydujemy się sięgnąć po dany składnik, powinniśmy najpierw poznać jego właściwości oraz przewidywane efekty stosowania. W związku z tym, jakie korzyści da używanie preparatów z zawartością różnego typu glinek kosmetycznych?

Ghassoul – nazywa się ją również czerwoną glinką marokańską. Jej działanie polega przede wszystkim na redukcji nadmiernie wydzielanego łoju. Ponadto, wykorzystuje się ją w kuracjach przeznaczonych dla skóry tłustej lub trądzikowej.

Biała – zdecydowanie jedna z najdelikatniejszych glinek, którą stosuje się obecnie w kosmetyce. Nie tylko regeneruje skórę, ale także ma działanie łagodzące. Jej używanie jest wskazane w szczególności u osób z cerą suchą bądź bardzo wrażliwą.

Zielona – polecana w szczególności przy pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej (z tendencją do powstawania zaskórników). Równocześnie jednak, ze względu na działanie absorbujące sebum, nie powinny stosować jej osoby, które posiadają cerę suchą lub wrażliwą.

Czerwona – dużo łagodniejsza od glinki zielonej, a przy okazji charakteryzująca się podobnymi właściwościami. Działa również uszczelniająco i obkurczająco na naczynia krwionośne oraz doskonale radzi sobie w przypadku pielęgnacji cery naczyniowej bądź z trądzikiem różowatym (wyraźnie poprawia wygląd i stan skóry).

Żółta – o takim samym działaniu, jak glinka w odmianie czerwonej. Różnice dotyczą jedynie ilości tlenku żelaza w składzie. Glinka żółta posiada go więcej, niż czerwona.

Różowa – powstaje na skutek połączenia 2 różnych glinek: czerwonej oraz białej. Dzięki temu można uzyskać efekt głębokiego oczyszczenia i odżywienia skóry, zachowując równocześnie łagodny charakter kuracji.

 

Jak wybrać odpowiedni preparat kosmetyczny?

Przy zakupie właściwego preparatu, który będzie zawierał w swoim składzie glinkę, z pewnością warto zwrócić uwagę na ilość tego minerału w danym produkcie. W kosmetykach dobrej jakości powinna ona wynosić od 95 do 98%. Oprócz tego, zawsze należy sprawdzić pozostałe elementy, które znajdują się w konkretnym preparacie. Lepsze działanie wykazują bowiem kosmetyki pozbawione sztucznych składników.

Co ciekawe, glinki kosmetyczne można wykorzystać do samodzielnego przygotowania maseczki. W tym przypadku również warto postawić na składniki, które będą idealnie dopasowane do konkretnego typu cery oraz stanu skóry. Ponadto, różne rodzaje glinki kosmetycznej można zastosować w ramach innych czynności pielęgnacyjnych, np. okładów, kąpieli, past do zębów czy też masek na włosy.

O Autorce:
Anita Święconek – jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. Obecnie pogłębia swoją wiedzę na studiach magisterskich w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>