Egzotyczne gatunki miodów

Na terenie Polski, ale i całego świata miody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i często włączamy je do swojej diety. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko ich słodki smak, ale również właściwości lecznicze i upiększające. Bogactwo miodów jest wielkie i różnorodne. Wiele z nich jest w naszym kraju mało znane, a szkoda, ponieważ są niezwykle cenne dla całego naszego ciała i zdrowia. Poznaj najlepsze miody świata, pochodzące z obszarów Europy, Tasmanii, Australii, czy też Ameryki Południowej.

  • Miód wrzosowy

Miód wrzosowy niewątpliwie cechuje się wyjątkowym smakiem i zapachem, co zawdzięcza olejkom eterycznym pochodzącym z nektaru. Smak jest łagodny i lekko gorzkawy, a najważniejsze jest to, że posiada w swoim składzie biopierwiastki, które są łatwo przyswajalne przez nasz organizm.

Miód wyróżnia się ogromną zawartością witaminy B, a także ma działanie bakteriobójcze i ochronne dla całego naszego organizmu. Jego właściwości znane są od wieków. Stosuje się go bardzo często w walce z przeziębieniem, ponieważ zawarta w nim inhibina hamuje rozprzestrzenianie się w organizmie zarówno wirusów jak i bakterii. Warto wspomnieć, że miód wrzosowyto także właściwości rozgrzewające i wykazujące aktywność antybiotyczną, dlatego polecany jest w stanach grypowych.

To nie jedyne właściwości miodu wrzosowego, albowiem sprawdza się w chorobach oczu, serca i przewodu pokarmowego. Wspomaga też układ wydalniczy, dzięki czemu z organizmu usuwane są groźne, chorobotwórcze toksyny.

Niestety ilość wrzosowisk na terenie Polski jest bardzo mała. Pozyskanie miodu jest więc zabiegiem drogim, a to przekłada się na jego cenę dla konsumenta. Warto jednak spróbować tego niezwykłego miodu, ponieważ zawsze jest pozyskiwany z terenów czystych ekologicznie, bez nawozów, czy też środków ochrony roślin. Polski miód wrzosowy to cenne źródło wielu witamin i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników.

  • Miód Eukaliptusowy

Miód eukaliptusowy cechuje się kolorem jasnobrązowym, a także mocnym i intensywnym zapachem. Wyczuwamy w nim świeży i kwiatowy aromat, zaś smak jest naprawdę rewelacyjny i nieporównywalny z żadnym innym miodem.

Miód pozyskany z eukaliptusa jest również bardzo zdrowy i doskonale radzi sobie w leczeniu szeregu chorób. Przede wszystkim polecany jest w walce:

-  z infekcjami układu oddechowego,

- kaszlem,

-zapaleniem płuc.

-astmą

- krztuścem

Warto wspomnieć, że miód eukaliptusowy działa wykrztuśnie, jest doskonałym antyseptykiem, a także wspomaga gojenie się ran. W swoim składzie zawiera znaczną ilość witamin oraz minerałów. Warto wspomnieć między innymi o: wapniu, żelazie, wanadzie, magnezie oraz witaminach: A, B2, C i PP.

Miód ten jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego należy spożywać go na zimno.

 

  • Miód tymiankowy

W regionie Morza Śródziemnego miód tymiankowy jest doskonale znany i powszechnie stosowany. Na nasze stoły zaś trafił dzięki królowej Bonie. Miód ten jest uzyskiwany z liliowo-różowych kwiatków tymianku pospolitego i często określany mianem „czerwonego miodu”.

Charakterystyczny jest mocny zapach miodu, posiadający również nutę korzenną tymianku. Kwasy organiczne w nim zawarte sprawiają, że nie jest słodki, lecz kwaskowy. Pomijając jego ogromne i bardzo szerokie zastosowanie kulinarne, miód tymiankowy ma również wielkie znaczenie lecznicze. Stosuje się go lecząc

- schorzenia dróg oddechowych,

- stany zapalne gardła,

- grypę,

- przeziębienie

- kaszel

- choroby układu trawiennego

- nerwicę żołądka

- wzdęcia

 

  • Miód z drzewa skórzanego

W dziewiczych lasach deszczowych Tasmanii rośnie drzewo skórzane, zaś z jego kwiatów pozyskiwany jest miód. Odznacza się on pikantnym smakiem, a także intensywnym aromatem. Określany jest jako idealny dla szukających wysublimowanego smaku koneserów. Miód z drzewa skórzanego nie zostaje poddany w procesie produkcji filtrowaniu, ani też podgrzewaniu, dlatego kupić go można w stanie nienaruszonym i czystym.

Miód z drzewa skórzanego polecany jest nie tylko aby delektować się jego smakiem, ale również aby wspomóc pracę organizmu. Doskonale sprawdza się w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego, jak i psychicznego. Dodatkowo warto spożywać go regularnie również w stanach zmęczenia i osłabienia organizmu.

  • Miód prosto z pasieki

Najzdrowszym miodem jest oczywiście ten, który nie został przetworzony i nie zawiera żadnych sztucznych i chemicznych dodatków i wzmacniaczy. Doskonałe działanie ma więc miód z pasieki, który nie zostaje poddany żadnej chemicznej obróbce. Cenny jest więc dla naszego organizmu przede wszystkim mając na uwadze, iż zawiera szereg pierwiastków takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i mangan. Dodatkowo dzięki enzymom, które pszczoły dodają w czasie jego produkcji ma ogromne walory lecznicze.

Miód z pasieki to zarówno miód spadziowy, jak i kwiatowy. Oba rodzaje mają właściwości wzmacniające, uodparniające a także regenerujące. Kuracja z użyciem miodu nosi nazwę apiterapii. Najczęściej stosowane są w leczeniu dróg oddechowych i polecane są nawet najmłodszym dzieciom, które ukończyły drugi rok życia.

Naturalne miody z pasieki mają również działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz dezynfekujące. Cechują się bardzo dużą aktywnością antybiotyczną.

 

Dziękujemy za współprace: www.sloikmiodu.pl

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>